Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Taşlarla Kaktüs Yapımı

Kendin Yap 29 Mart 2018

Bugün sizler için hem yapımı eğlenceli hem de kullanımı oldukça sevimli bir kendin yap ürünü taş kaktüs hazırladık.

Sokaktan, denizden veya bahçelerden pürüssüz taşlar toplayarak işe başlayabilirsiniz. Bu yazımızda bulduğunuz bu taşlar ile  sevimli kaktüsler yapmanın yolunu göstereceğiz.

Bu işi çocuğunuzla birlikte yaparak da oldukça keyifli zamanlar geçirebileceğiniz bir aktiviteye çevirebilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan hemen başlayalım. Önce ihtiyacımız olan malzemeleri sayalım;

 • Resim: Salt and Pepper Moms

  Değişik boyda İrili ufaklı taşlar

 • Küçük boy saksılar
 • Çiçek yosunu
 • Zanaat boyası (yeşil tonları ve beyaz)
 • Orta büyüklükte ve ince uçlu fırçalar

Fırçalarımızdan kalın uçlu olanlarla taşlarımızın dış yüzeylerini boyayacağız, ince olanlar ile de kaktüse benzemesi için gerekli desenleri çizeceğiz. Boyaların renklerine gelince, yeşil tonlarını tercih edebilirsiniz. Birden fazla ton gerçekçilik açısından daha güzel sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Ancak dilerseniz beyaz rengini yeşilin tonlarını elde etmek için de kullanabilirsiniz.

Yapılışı:

Öncelikle taşlarımızı yıkayarak işe başlayalım. Üzerinde toprak, çamur veya herhangi bir kir olmadığından emin oluncaya dek temizleyelim.

Ardından saksılarımızın içerisine taşları yerleştirelim. Bunu ölçü almak için yapıyoruz ki boyadıktan sonra hangi taşı nereye yerleştireceğimiz konusunda yanılgıya düşmeyelim. Hangi saksıya hangi taşları yerleştireceğimizden de emin olmak için deneme yapmak son derece önemli.

Resim: Salt and Pepper Moms

Taşların her birini farklı yeşil tonunda boyayın. Taşların %80’ini boyayıp alt taraflarını boyamayın. Bu boyalı olmayan kısmı toprağın içerisine saplanan kökler gibi düşünün. Açıklı koyulu yeşil taşlar elde edeceğiz bu işlem sonrasında ve kurumaya bırakacağız.

Taşlar tamamen kuruduktan sonra ince uçlu fırça ile taşların üzerine sıra halinde noktalar ve asimetrik noktalar kondurabilir; açık yeşil boyadığınız taşlara karpuz dilimi gibi koyu yeşil şeritler çizebilirsiniz.

Resim: Salt and Pepper Moms

Ardından taşlar tamamen kuruduktan sonra saksının içerisine küçük taşlarımızı koymaya başlıyoruz. Bu taşların arasına yosunlarımızdan da karıştırıp en üste de, fotoğrafta olduğu gibi büyük taşlarımızı sabitliyoruz. İşte taştan kaktüslerimiz hazır! Kapı ve pencere önlerine, bahçelerinizin masalarına, banyolarınızın aynalarının önüne, kısacası canınızın istediği her yere yerleştirebilir, güzel bir manzara yakalayabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

 • Kızlar için Pembe Hırka Tarifi

  Tarafından AÇIK 16 Ocak 2015 - 0 Yorumlar

  Kış aylarında bebeklerimize çeşit çeşit örgüler yapıp giydiriyorsunuz. Bu giysilere bir yenisini eklemek istermisiniz? İşte Tarifi ; Ön bedenler için 43’er ilmek atılıyor. Sonra 3 sıra haraşo örün. Şimdi 5 ilmek haraşo 3 düz ve sonra ki 2 sırada 2 ilmeğin yerini değiştir.(yani çaprazla) ve düz ör. 1 arttır 1 ör 1 arttır yine 2 ilmeği […]

 • Taşlarla tablo Yapımı

  Tarafından AÇIK 29 Mart 2018 - 0 Yorumlar

  Çevrenizden topladığınız  taşlar ile eviniz için  3 boyutlu tablolar yapabilirsiniz. Evinizin her bölmesine ayrı bir renk katacak taştan tablolarınızı  isterseniz sevdiklerinize de  edebilirsiniz. İşte bunun için gerekli malzemeler; Tuval Akrilik boya Çeşitli boyutlarda taşlar Ağaç dalları İnce ve kalın uçlu fırçalar Tutkal Gelelim yapılışına. Öncelikle tuvalinizi boyamanız gerekiyor. Bu örnekte ayı obje olarak kullanmak amacı […]

 • Taşlarla Kaktüs Yapımı

  Tarafından AÇIK 29 Mart 2018 - 0 Yorumlar

  Bugün sizler için hem yapımı eğlenceli hem de kullanımı oldukça sevimli bir kendin yap ürünü taş kaktüs hazırladık. Sokaktan, denizden veya bahçelerden pürüssüz taşlar toplayarak işe başlayabilirsiniz. Bu yazımızda bulduğunuz bu taşlar ile  sevimli kaktüsler yapmanın yolunu göstereceğiz. Bu işi çocuğunuzla birlikte yaparak da oldukça keyifli zamanlar geçirebileceğiniz bir aktiviteye çevirebilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan […]

 • Sitemize Hoş Geldiniz.

  Tarafından AÇIK 13 Ocak 2015 - 0 Yorumlar

  Sitemizde kendi yaptığınız el işi ürünlerini, hobi ürünlerini satarak aile bütçesine katkıda bulanabilirsiniz. İlan eklemek satmak listelemek üye olmak tamamen ücretsiz.

 • Bebek Konsept Fotoğraf Fikirleri

  Tarafından AÇIK 1 Ocak 2019 - 0 Yorumlar

  Hayatımıza teknolojinin girmesi ile birlikte hayatımızı kolaylaştıran, hayatımıza renk getiren fotoğraf makineleri ve telefonlar sayesinde artık bebeğimizin her özel anını ölümsüzleştirebilirsiniz. Bebeğinizin gelişim aşamasını; günlük, haftalık, aylık olarak fotoğraflar sayesinde kolayca kayıt altında tutabilirsiniz. Böylelikle bebeğimizin büyüme serüvenini sonsuza dek canlı kalabilir.